Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kıbrıs Davası’nın sahibi, yavru vatanı ile anavatanı ile büyük Türk Milleti’nin tamamıdır!”

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kıbrıs Davası’nın sahibi, yavru vatanı ile anavatanı ile büyük Türk Milleti’nin tamamıdır!”

#Cumhurbaşkanı #Erdoğan, #KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “#KıbrısDavası büyük bir davadır. Bu dava; tarihiyle büyük, vicdanıyla büyük, mücadelesiyle büyük, 1974’te yazdığı kahramanlık destanıyla büyük bir milletin davasıdır. Kıbrıs Davası’nın sahibi, yavru vatanı ile anavatanı ile büyük #TürkMilleti’nin tamamıdır” dedi.

#Cumhurbaşkanı #RecepTayyipErdoğan, #KuzeyKıbrısTürkCumhuriyeti Cumhurbaşkanı #ErsinTatar’ın davetine icabetle, #KKTC’ye gerçekleştirdiği resmî ziyaret kapsamında Cumhuriyet Meclisi’ne hitap etti.

Konuşmasında, #KıbrısBarışHarekâtı’nın 47. yıl dönümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunmanın, Kıbrıs Türk Halkı’nın millî iradesinin temsilcisi Cumhuriyet Meclisi’nin çatısı altında, milletvekilleri bir araya gelmenin bahtiyarlığı içinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu imkânı sağlayan Meclis Başkanı şahsında Cumhuriyet Meclisi üyelerine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün burada sadece ortak bir heyecanı, milletimizin ortak bir gururunu paylaşmıyoruz. Bugün aynı zamanda, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki, gücünü şehitlerimizin mübarek kanlarından alan ebedî ve ezelî kardeşliğimizi, isteseler de istemeseler de, tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz.”

Cumhuriyet Meclisi’nin, Kıbrıs Türkü’nün azmini, iradesini ve hürriyet tutkusunu ifade eden bir kurum olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meclis’in, şimdiye kadar sergilediği dayanışmayla, Kıbrıs Türk halkına cesaret vererek, umut aşıladığını kaydetti.

“CUMHURİYET MECLİSİ, KIBRIS DAVASINA GÜÇ KATMIŞTIR”

Kıbrıs Türkü’nün, karşılaştığı onca zorluğa rağmen, Türkiye’nin güçlü desteği, Meclis üyelerinin de gayretiyle haklı davasına inancını asla kaybetmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyet Meclisi, Kıbrıs Türk halkının hak ve özgürlük mücadelesinin sözcülüğünü üstlenerek, Kıbrıs davasına güç katmıştır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Kuruluşundan bugüne Kıbrıs davasını savunan, Kıbrıs Türkü’nün hakkına, hukukuna sahip çıkan, Kıbrıslı kardeşlerimizin emanetini heba etmeyen tüm Meclis üyelerine buradan bir kez daha şükranlarımı ifade ediyorum. Cumhuriyet Meclisi’nde Kıbrıs Türk Halkı’nın temsilcisi olarak görev yapmış, ancak şimdi aramızda olmayan milletvekillerine Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Bugün burada bulunanlar başta olmak üzere, bu güzide çatı altında milletten aldığı emanetin hakkını veren tüm milletvekillerine başarılar diliyorum.”

“KIBRIS DAVASI BÜYÜK BİR DAVADIR”

“Kıbrıs Davası, nasıl bugünlere sizlerin omuzlarında gelmişse, gelecekte de sizlerin omuzlarında yükselmeye devam edecektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Necip Fazıl’dan ilhamla söyleyecek olursak; Bu dava hor, bu dava öksüz değildir. Bu dava garip, bu dava sahipsiz değildir. Kıbrıs Davası büyük bir davadır. Bu dava; tarihiyle büyük, vicdanıyla büyük, mücadelesiyle büyük, 1974’te yazdığı kahramanlık destanıyla büyük bir milletin davasıdır. Kıbrıs Davası’nın sahibi, yavru vatanı ile anavatanı ile büyük Türk Milleti’nin tamamıdır.”

Davanın sahibi, şehitler, gaziler, vatanları için ölümü öldüren yiğit mücahitler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu davanın sahibi; daha ömürlerinin baharında bu toprakları kanlarıyla sulayan kınalı kuzulardır” dedi.


Haberi Paylaş: https://katrehaber.com/?p=1864

Dünya, Foto Galeri, Genel, Gündem, Siyaset, Türkiye