Cumhurbaşkanı ERDOĞAN: “Avrupalı Müslümanlar sistematik olarak ayrımcılığa uğramakta, hak ve özgürlükleri ellerinden alınmaktadır. İnsanlığın geleceğini, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşama kültürünü tehdit eden bu yanlış gidişata artık bir ‘dur’ denilmesi gerekiyor!”

Dünya

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN: “Avrupalı Müslümanlar sistematik olarak ayrımcılığa uğramakta, hak ve özgürlükleri ellerinden alınmaktadır. İnsanlığın geleceğini, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşama kültürünü tehdit eden bu yanlış gidişata artık bir ‘dur’ denilmesi gerekiyor!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Soykırım: Srebrenitsa’dan Alınan Dersler” konulu Liderler Zirvesi’ne gönderdiği video mesajda,

“Avrupalı Müslümanlar sistematik olarak ayrımcılığa uğramakta, hak ve özgürlükleri ellerinden alınmaktadır. İnsanlığın geleceğini, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşama kültürünü tehdit eden bu yanlış gidişata artık bir ‘dur’ denilmesi gerekiyor!” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Kasım 1995’te Bosna-Hersek’teki savaşı ve soykırımı sonlandıran Dayton Barış Anlaşması Görüşmeleri’nin başlamasının 25. yıl dönümü dolayısıyla Srebrenitsa Anma Merkezi ve Sycamore Vakfı tarafından, İletişim Başkanlığı desteğiyle düzenlenen “Soykırım: Srebrenitsa’dan Alınan Dersler” başlıklı Liderler (Dijital) Zirvesi’ne bir video mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Soykırım: Srebrenitsa’dan Alınan Dersler” konulu
Liderler Zirvesi’ne gönderdiği video mesaj

“SOYKIRIMDA SEVDİKLERİNİ KAYBEDENLERİN ADALET TALEPLERİ TAM OLARAK YERİNE GETİRİLMEDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, Srebrenitsa’da, Avrupa’nın göbeğinde yaşanan soykırımın, insanlık tarihine kara bir leke olarak kazındığını vurguladı.

“Aradan geçen çeyrek asra rağmen, vahşice katledilen 8 bin 372 Boşnak kardeşimizin acısı yüreğimizi dağlamaya devam ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitleri rahmetle andığını, soykırım kurbanlarının kederli ailelerine ve Boşnak halkına taziyelerini sunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, soykırımda sevdiklerini kaybedenlerin, adalet taleplerinin tam olarak yerine getirilmediğine, soykırım faillerinin çoğunun hak ettiği cezayı almadığına işaret ederek şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletlerin koruması altına sığınan kardeşlerimizi, katillerine teslim ederek ölüme gönderenler, sorumluluklarının hesabını vermemiştir. Daha vahimi insanlık, özellikle Avrupalı siyasetçi ve basın-yayın organları, Srebrenitsa Soykırımı’ndan gereken dersleri çıkarmamıştır. Suriye’den Yemen’e, Arakan’dan Yeni Zelanda’ya kadar dünyanın pek çok yerinde şahit olduğumuz katliamlar, bunun en acı örneğidir. Srebrenitsa Soykırımı’nı çaresizce izleyen uluslararası kuruluşlar, son yıllarda yaşanan bu zulümleri de sadece seyretmişlerdir.”

“IRKÇI TERÖRİZM, BİRÇOK BATI ÜLKESİNDE VEBA GİBİ YAYILMAKTA”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insan hakları ve demokrasi konusunda dünyaya ders veren ülkelerin, bugün İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığında başı çektiğinin altını çizerek, “Irkçı terörizm, birçok Batı ülkesinde veba gibi yayılmakta, kimi zaman devlet başkanı seviyesinde himaye görmektedir” dedi.

Müslümanlara ait ibadethanelere, iş yerlerine, mescitlere ve sivil toplum kuruluşlarının binalarına yönelik saldırıların vahim boyutlara ulaştığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Avrupalı Müslümanlar, sistematik olarak ayrımcılığa uğramakta, hak ve özgürlükleri ellerinden alınmaktadır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanlığın geleceğini, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşama kültürünü tehdit eden bu yanlış gidişata artık bir ‘dur’ denilmesi gerekiyor. Holokost felaketi sonrasında nasıl antisemitizm ile mücadele edilmişse bugün de İslam düşmanlığıyla aynı şekilde mücadele edilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik sıkıntıların ve sosyal gerilimlerin tırmandığı bir dönemde, demokrasiyi, özgürlükleri, barışı ve adaleti savunan herkese, tüm devlet adamlarına önemli görevler düştüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Srebrenitsa’da işlenen soykırımın bir daha tekrar etmemesi için gördüğümüz yanlışları cesaretle dillendirmeli, çözüm yollarını da yine beraberce aramalıyız. Sadece kendimiz ve ülkelerimiz için değil, evlatlarımızın istikbali için de sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Srebrenitsa Soykırımı’nın 25’inci senesinde, Dayton Barış Anlaşması Görüşmeleri’nin 25’inci yıl dönümünde düzenlenen bu zirvenin başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya için bir uyanışa vesilesi olmasını dileyerek zirvenin tertip edilmesinde emeği geçenleri kutladı.

Recep Tayyip Erdoğan @RTErdogan

Türkiye Cumhurbaşkanı

AK Parti Genel Başkanı

Kaynak: https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/122642/-avrupali-muslumanlar-sistematik-olarak-ayrimciliga-ugramakta-hak-ve-ozgurlukleri-ellerinden-alinmaktadir-


Haberi Paylaş: https://katrehaber.com/?p=1239

Dünya, Foto Galeri, Genel, Gündem, Siyaset, Türkiye